Мета: ознайомити учнів із літерами Фф («еф») та їх звуковим



Скачать 21,65 Kb.
Дата13.09.2019
Размер21,65 Kb.

Тема. Звуки [ф], [ф’]. Позначення їх літерою Фф («еф»)

Мета: ознайомити учнів із літерами Фф («еф») та їх звуковим

значенням; відпрацьовувати артикуляцію звуків [ф], [ф’]; формувати вміння робити звуко-буквений аналіз слів; збагачувати активний словник учнів; розвивати усне мовлення, творчі здібності дітей;

учити читати склади, слова, речення з літерою Ф; виховувати любов до природи; пропагувати здоровий спосіб життя.

Обладнання: таблиці «Будиночок Феї Фонетики», «Казкове місто Алфавіт»; індивідуальні набірні полотна; картки-фішки

для звукового аналізу слів; предметні малюнки на тему «Фрукти»;

інформаційно-пізнавальні тексти «Це цікаво»; картка з дидактичним матеріалом на літеру Ф.

ХІД УРОКУ

І. Створення емоційного настрою уроку

Всі почули ви дзвінок —

Він покликав на урок.

Кожен з вас вже постарався,

До уроку готувався.

Тож девіз тепер згадаймо.

Красиво читаємо!

Чітко відповідаємо!

Мову свою розвиваємо!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

— Послухайте загадку.

Намалювати можна нею

Будинки, хмари і поля.

Зелену затишну алею,

Високі гори і моря.

Зачарувати можна нею —

Така вона чудова й гарна!

Ти знаєш, як зовуть цю фею?

Її зовуть, звичайно,… (фарба).

— Сьогодні до нас на урок завітала Фея Фарба. Подивіться, вона

принесла вам кошик, а в ньому — малюнки: яблуко, груша, слива,

апельсин, банан, ананас, персик, виноград, вишні.

78 Уроки навчання грамоти. Читання. Букварний період навчання. Частина 2

— Як можна назвати одним словом ці предмети? (Фрукти)

— Які ваші улюблені фрукти?

— Що ви про них знаєте?

— Чим корисні фрукти?

— У них міститься дуже багато вітамінів, що потрібні для того,

щоб ви росли здоровими і не хворіли. Відомо приблизно 30 вітамінів. Їх позначають літерами латинського алфавіту.

Наприклад:

А — забезпечує нормальну роботу очей.

D — потрібний для утворення й зміцнення кісток.

C — допомагає організму боротися з різними хворобами.

B1, B2 — потрібні для кращої діяльності мозку.

Необхідно споживати якомога більше вітамінів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Виділення звука [ф] зі слова фрукти

— Який новий звук принесла нам Фея Фарба? (Звук [ф])

2. Артикуляція звука [ф]

Під час вимовляння звука [ф] нижня губа притиснена до верхніх

зубів. Цю перешкоду розриває струмінь повітря, утворюючи шум,

без будь-якого голосу.

Звук [ф] — це приголосний, глухий. Він не має дзвінкої пари.

Звук [ф] пом’якшується перед літерою і — [ф’].

Вправляння у вимові звука [ф] учнями. Учитель стежить, щоб діти не

вимовляли замість [ф] звукосполучення [хв].

3. Визначення місця звука [ф] у Будиночку Феї Фонетики

4. Гра «Упіймай звуки [ф], [ф’]»

— Фея хоче з вами погратися. Послухайте вірш. Плескання долонь означатиме, що ви «упіймали», почули звуки [ф], [ф’].

Федько у нас — філателіст,

Фотограф він і футболіст,

Федько ще й фокусник у нас,

На все Федько знаходить час!

5. Звуко-складовий аналіз слів фарба, фрукти, фокусник

Троє учнів працюють біля дошки, а решта викладають схеми на індивідуальних набірних полотнах у групах-командах.

ФАРБА ФРУКТИ ФОКУСНИК

Урок 33 79

Учні вимовляють звуки «ланцюжком», ділять слова на склади, вимовляють слова з наголосом.

IV. Ознайомлення з новою літерою

1. Аналіз будови. Порівняння великої та малої літер Фф. Визначення місця літери Ф у Казковому місті Алфавіт

2. Створення «Асоціативного куща»

3. Читання складів із літерою Ф(за складовою таблицею «ЧитайликСкладайлик»)

а о у и і е

ф фа фо фу фи фі фе

ф аф оф уф иф іф еф

фізкультура

Федір

філателіст



фокусник

фіалка


фламінго

фантазер


Весела Ф-гра з Наф-Наф,

Нуф-Нуф, Ніф-Ніф

«Відповідай на літеру Ф»

Квітка-алфавітка

Літера Ф у словах цих господиня

Професія Ф Колекціонер марок

Людинамрійник

Ім’я


Птах

Урок


Квітка

Відшукай Надрукуй

80 Уроки навчання грамоти. Читання. Букварний період навчання. Частина 2

Порівняння й розрізнення вимови [в], [ф], [хв].

• ВА — ХВА ФАРА — ХВАЛА

• ВО — ХВО ФАРТУХ — ХВАСТУН

• ВУ — ХВУ ФІЛЬМ — ХВІСТ

• ВЕ — ХВЕ ФЕРМА — ХВОЯ

• ВИ — ХВИ ФІШКА — ХВІРТКА

Фізкультхвилинка

Фламінго-франт

У фірмовому фраці —

Сів у фіолетовий фургон.

І ось під звуки фортепіано

Танцюють вже біля фонтана.

V. Робота за «Букварем» (с. 126–127)

1. Аналіз звукових моделей слів фрукти, фазан, фіалки. Вимовляння звуків «ланцюжком»

2. Робота над словами в стовпчиках

1) Читання слів учителем.

2) Читання учнями «ланцюжком».

3) Вибіркове читання.

— Прочитайте слова зі звуком [ф] — [ф’] на початку, усередині, у кінці слова.

— Прочитайте слова, що відповідають на питання хто?

— Що означають ці слова?

3. Робота за ілюстрацію в «Букварі»

— Кого бачите на малюнку? (Лікаря)

— Що він робить?

— Про які професії мріють діти? (Професії міліціонера, тракториста, водія…)

— Про яку професію мрієте ви?

VI. Робота з текстами «Це цікаво».

— До нас сьогодні на урок прийшла ще одна Фея. Її зовуть Фея

Лілі.


Послухайте казку про Фею Лілі.

Приготуйтеся стежити, уважно слухати і розуміти почуте.

Звучить аудіозапис.

ФЕЯ ЛІЛІ


(Казка)

В казковім куточку землі

Жила собі Фея Лілі.

Над квітами Фея літала,

Любила їх, доглядала.

Урок 33 81

Вони дуже довго цвіли,

Розкішні, пахучі були. А поруч жив дуже жорстокий

Горбатий чаклун Чорне Око,

Кульгавий і лисий старий,

До того ж беззубий і злий,

Потворний, гидкий, кривобокий,

Дивився одним тільки оком. І ось цей підтоптаний пан

Вдягнув свій найкращий жупан,

Натяг рукавички на руки,

Наголову лису — перуку,

Карету подати велів І рушив до Феї Лілі.

— Я, — каже, — жених ще нівроку,

До того ж, я сам — Чорне Око!

Дружиною будеш мені? А Фея у відповідь: «Ні!»

Він знову: «Я дуже багатий!» І вдруге питає пихато:

«Дружиною будеш мені?» А Фея у відповідь: «Ні!»

«Подумай! Запитую знову!» І втретє одержав відмову.

О, як дідуган розізливсь! І Феї жорстоко помстивсь.

Згадавши усі свої чари,

Він викликав з Півночі хмари, І в ніч ту страшну чарівник

Мороз напустив на квітник,

Найкращий квітник на землі!

Заплакала Фея Лілі.

Замерзли троянди розкішні,

Замерзли і лілії ніжні,

Дзвіночків тонкі пелюстки,

Замерзли зелені листки. І квіти рожевих півоній,

Гвоздики і маки червоні...

«Загинув, — зітхнула Лілі,—

Найкращий квітник на землі... А що як його врятувати? Я вмію також чаклувати!»

Лілі чаклувала всю ніч, І вийшла така з цього річ.

Одержав горбань Чорне Око

Від Феї барвисту коробку.

Квапливо туди зазирнув.

Там квітка була. Він нюхнув. І запах п’янкий, незвичайний

Ураз розпочав свої чари.

Чаклун диво-запах вдихнув —

І, рота роззявивши, чхнув! А потім — і вдруге, і втретє!

82 Уроки навчання грамоти. Читання. Букварний період навчання. Частина 2

Старий налякався до смерті,

Він чхав без зупину і чхав,

Аж поки знесилено впав.

Отож, запах квітки подіяв!

Вся сила страшна лиходія.

Могутність вся чихом зійшла,

Розпалися в прах сили зла!

І, як лиходієві чари,

Пропали, розвіялись хмари.

І знову розцвів у Лілі

Найкращий квітник на землі!

Ти вір, що добро переможе,

Бо зло бути вічним не може.

Ти вір в перемогу краси,

Цю віру в собі не згаси!

Перевірка розуміння змісту казки

Перекажіть казку стисло.

• Що любила доглядати Фея Лілі? (Квіти)

• Що зробив чаклун Чорне Око? (Напустив мороз на квітник.)

• За що так жорстоко помстився Феї Лілі дідуган-чаклун? (Фея не

захотіла стати його дружиною.)

• Що одержав горбань Чорне Око від Феї Лілі? (Барвисту коробку)

• Що було у коробці? (Квітка)

• Від чого розпалися в прах сили зла чаклуна? (Від запаху квітки)

• Що перемогло? (Добро)

VII. Підсумок уроку

1. Запитання від Феї Лілі

— Які звуки ви виділили зі слів? (Звуки [ф], [ф’])

— Якою літерою позначаються ці звуки? (Ф)

2. Читання літер, що несе стонога («Буквар», с. 126–127)

— Прочитайте голосні, приголосні, дзвінкі та глухі літери.

3. За що подякуємо нашому уроку?

Учитель дякує дітям за їх старанну роботу на уроці. Повідомляє, що

на уроці було прочитано 382 слова. Пропонує дітям продемонструвати свій

настрій.




Діти хором промовляють слова:

Працювали всі старанно

І почули у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти — просто молодці.



На пам’ять діти отримують від Феї картку «Це цікаво. Літера Ф». (Див.

«Дивосвіт літер від А до Я».)

Поделитесь с Вашими друзьями:


База данных защищена авторским правом ©psihdocs.ru 2019
обратиться к администрации

    Главная страница